nabídka/PUBLIKOVÁNÍ

Odborné a návodné články, jejichž ústředním tématem je nejen oheň, ale i materiální a vědomostní vybavení k řešení krizových situací. Rozhovory a recenze vybavení souvisejícího s ohněm nebo naopak s odolností vůči němu. Tvorba textů na zakázku.

 

UKÁZKA TEXTU:

 

"Když několikrát rychle po sobě silně udeříte kladivem do konce drátu položeného na kovadlině, rozžhaví se natolik, že od něj chytne jemný papír. Oheň ale snadněji rozděláte, pokud místo drátu použijete ocelovou brusnou vlnu. Stačí ji jen položit na kámen a praštit do něj skrz vlnu kladivem, tupou stranou sekery nebo krumpáčem."

Více v článku "Alternativní způsoby rozdělávání ohně" na bushcraft.cz...

 

"To divné slovo pochází z laponské části Finska a znamená něco jako „chlapíkova svíce“. V Česku špalku nejčastěji říkáme „finská svíce“. Z původní štípané varianty se vyvinulo několik dalších typů lišících se zpracováním, ale princip je vždy stejný. Skladbou nebo úpravou dřeva umožníme při hoření vznik tzv. komínového efektu. Díky otvorům je okolní vzduch nasáván ohněm, zatímco teplo spolu se spalinami stoupá vzhůru. Takové hoření je mnohem ekonomičtější než běžné spalování dřeva na otevřeném ohništi. Jak se to dá technicky udělat?"

Více v článku "Jätkänkynttilä - vše o finské svíci" na bushcraft.cz...

 

"Vejce ve slupce od pomeranče. Vezměte kůru z půlky pomeranče a jako do mističky do ní klepněte vejce. Osolte, okořeňte a můžete přidat i na kousky nakrájenou uzeninu. Pozor na velikost slupky. Nechte si rezervu, protože vaječný bílek tepelnou úpravou trochu nabírá na objemu. Pomerančovou misku pak umístěte přímo na žhavé uhlí. Vejce bude upečené asi za deset minut."

Více v článku "11 způsobů, jak venku zaplnit žaludek..." v časopise Outdoor magazín

 

"Když jsem prvně rozbalil pákovou sekeru Leveraxe od firmy Vipukirves, měl jsem pocit, že omylem dorazilo něco, co ukradli velkýmu igráčkovi. Byla lehká, zářivě natřená a vážně působila jako hračka. Toliko první dojem, jdeme jí vyzkoušet. Poprvé jsem se s touto sekerou setkal před několika lety na internetu, kde byla představena jako převratný vynález a finský patent. Mezi nadšenci se šířily doslova legendy o tomto kousku. Sekera měla štípat skoro sama, to ostatně dokládají i záběry, kde skutečně chlapík nakrájel špalek sekerou jak mamka dort nožem o narozeninách."

Více v recenzi "Páková sekera Leveraxe od firmy Vipukirves" na vybaven.cz

 

"Součástí větších lékáren jsou i informační prostředky. Vhodná je kartička s nákresem lidské postavy, na které můžete ukázat a zaznamenat, co a kde vás konkrétně bolí. Díky malému notýsku s tužkou můžete komunikovat i v jazyce, který neovládáte, v ostatních případech vám umožňuje poslat vzkaz lékaři, který bude vámi zachráněného člověka dále léčit. Například o podaných lécích, skutečnostech zjištěných od pacienta, když byl ještě při vědomí, například o jeho obtížích nebo alergiích a podobně. Leták se základními návody na poskytnutí první pomoci se vám hodí pro případ zaváhání."

Více v článku "Osobní lékárnička - kompletní souhrn obsahu" na bushcraft.cz...

 

"Pouzdro zápalek je kvalitně vyvedené. Odolné, i když není nejodolnější na trhu. Obsah 25 zápalek je dostačující, zápalky jsou funkční pro svůj účel, tedy zapalovat materiál schopný hoření. Výrobcem avizovaná větruvzdornost potvrzena základním praktickým testem. Větru zápalka odolává bezproblémově. Slabinou výrobku je umístnění škrtacích ploch z vnějšku krabičky, kde jsou vystaveny vlhku a mechanickému namáhaní. Tento nedostatek není kompenzován ani umístěním dalšího škrtátka uvnitř, ani konstrukcí zápalky, která by umožňovala škrtnutí o jakýkoli drsný předmět, například zoubkování po obvodu víčka. I krátkodobé namočení škrtátka vedlo k dočasnému znefunkčnění výrobku. Druhou slabinou je výrobcem uváděná voděodolnost zápalek. Zápalka odolává jen velmi málo vystavení vodě. Problém nastává už při vystavení vodě v rozmezí 1 až 5 minut. Škrtátko i zápalka po takovém namočení ztrácí dočasně svou funkčnost a nejsou schopny odolávat mechanickému namáhání."

Více v recenzi "Zápalky větruvzdorné BCB survival" na vybaven.cz...